ISEA Committees

ISEA Committees

ISEA State Committees

Building a Better Teaching and Learning Environment Committee

Staff liaisons

Cindy Swanson, Teaching & Learning specialist

Bob Brown, JDC UniServ director

ISEA member representatives

Rachella Dravis, executive board liaison

Chris Lafrenz, Cedar Wood UniServ Unit

Rebecca Marks, Des Moines Education Association

Flannery Wheeler, Geode UniServ Unit

Deb Richmann, JDC UniServ Unit

Pam Schmidt, CHAIR, Northeast Iowa Education Unit

Marcia Carlson, Polk Suburban UniServ Unit

Chris Pottebaum, Soiuxland UniServ Unit

Jennifer Lambirth, South Central UniServ Unit

Lori Anne Spears, Southwest UniServ Unit

Kylie LaRue, State Unit Nine

Kathy Paul, UniServ Unit Ten

Susan Ackerman, UniServ Unit Two

Protecting Member Rights Committee

Staff Liaisons

Rick Moore, Mid-Iowa Director

Jon Studer, ISEA Advocacy Specialist

Jane Elerding, East Central UniServ Unit

Joshua Baxter, Board Liaison

Jim Nilles, CHAIR

Dennis Pagel, Northeast Iowa Education Unit

James Gude, Northern Pride UniServ Unit

Theresa Dawson, Polk Suburban

Amy Swenson, Siouxland UniServ Unit

Maria Jacobus, Southwest UniServ Unit

Philip Stein, UniServ Unit Ten

ISEA-PAC Central Committee

Staff Liaisons

Brad Hudson
Melissa Peterson

Iowa State Education Association

Mike Beranek, President

Joshua Brown, Vice-President

Kelly McMahon, NEA Director

Rachella Dravis, NEA Director

Cedar Wood UniServ Unit

Gail Reiger

Des Moines Education Association

John Baker

Deborah Henry

Patricia Gronewold

David O’Connor

East Central UniServ Unit

Nancy Porter

Karen Hartlep

Geode UniServ Unit

Amy Langr

Rachella Dravis

Thomas Buckman

Thomas Myra

Great River UniServ Unit

John Dabeet

Loretta Gamble

Michael Reinholdt

Richard Adams

David Thede

Hawkeye UniServ Unit

Rebecca Mohorne

Robert Hirst

Scott Harvey

Janice Judisch

JDC UniServ Unit

Allison Drahozal

Kevin Kapos

Lincolnway UniServ Unit

Gary Keller

Marleta Smith

Mid-Iowa UniServ Unit

Alan Junck

David Engel

Beth Harmelink

Mississippi Bend UniServ Unit

Sean Marmion

Tamara Place

David Tometich

Michele Willet

Northeast Iowa Education Unit

Jim Young

Barb Havlik

Roberta Hass

Joyce Amber

Northern Pride UniServ Unit

Joan Holles

Mark Zeka

Judith Zeka

Polk Suburban UniServ Unit

Donald Miller

Linda Reid

Josh Baxter

Retired Members

Linda Puls

Siouxland UniServ Unit

Tim Foix

South Central UniServ Unit

Dennis Linn

Karen Randall

Barbara Persoon

Ann Swenson

Southwest UniServ Unit

Christopher Campbell

JoEtt Cogdill

Barbara Cunningham

Maria Jacobus

ISEA Student Program

Vacant

UniServ Unit Nine

Melinda Jones

Richard Wortmann

Lynne Osing

UniServ Unit Ten

Bill Maas

Linda Harms

Kathy Paul

Christine Wells

UniServ Unit Two

Karen Koenig

Scott Kehrberg

PAC Alternates

Cedar Wood UniServ Unit

Vacant

Des Moines EA

Richard Bright

Joshua Brown

Blake Hammond

Blake Iverson

Vacant

East Central UniServ Unit

Vacant

Geode UniServ Unit

Vacant

Great River UniServ Unit

Loralee Cole

Hawkeye UniServ Unit

James Lewis

JDC UniServ Unit

Vacant

Lincolnway UniServ Unit

Vacant

Mid-Iowa Uniserv Unit

Kevin Ericson

Mississippi Bend UniServ Unit

Debra Eickert

Julie Wolbers

Northeast Iowa Education Unit

Elizabeth Kressig

Janelle Meyer Smith

Northern Pride UniServ Unit

Vacant

Polk Suburban UniServ Unit

Craig Kruger

Sara Earp

Yvonne Hogan

Richard Wilson

Siouxland UniServ Unit

Bernadette Scolaro

South Central UniServ Unit

Jim Niles

Alisa Andrews

Student ISEA Program

Vacant

UniServ Unit Nine

Kevin McGinty

UniServ Unit Ten

Carlene Heschke

Kimberly Johnson

Jerry Vanderhorst

Tracy Vandershorst

UniServ Unit Two

Vacant

TLC Implementation Task Force

Staff Liaisons

Cindy Swanson
Brenda Zahner

Garrett Hall, CHAIR

Virginia Martin, Des Moines Education Association

Charlotte Nagel, Geode UniServ Unit

Carissa Johnson, Great River UniServ Unit

Jessica Durkop, JDC UniServ Unit

Megan Bildner, Mississippi Bend UniServ Unit

Allison Rasmussen, Northeast Iowa Education Unit

Judith Zeka, Northern Pride UniServ Unit

Ken Friedmann, Siouxland UniServ Unit

Michael McDermott, Southwest UniServ Unit

Jill Nehman, UniServ Unit Ten

Linda Linn, Retired

ISEA Standing Committees

Resolutions and New Business

Staff Liaisons
Michael Wiser
Pete Clancy

NEA Resolutions Committee
Sara Earleywine, CHAIR
Monique Cottman

Cedar Wood UniServ Unit
Eriece Landrum-Colbert

Geode UniServ Unit
Rachella Dravis

Great River UniServ Unit
Mary Heeringa

Hawkeye UniServ Unit
Susan Padget

Mississippi Bend UniServ Unit
Julie Wolbers

Polk Suburban UniServ Unit
Julie DeMicco

Siouxland UniServ Unit
Rhonda Briggs

UniServ Unit Ten
Carlene Heschke

Education Support Professionals Committee

Staff Liaison
Amy DeGroot-Hammer

Staff Liaison
Doug Smith

CHAIR
Elizabeth Harris, State Unit Nine

Cedar Wood UniServ Unit
Kandy Bekeris

Des Moines Education Association
Pamela Bemis

Lincolnway UniServ Unit
Susan Casey

Northern Pride
Douglas Eades

Polk Suburban UniServ Unit
Kimberly Spitzig

Siouxland UniServ Unit
Amy German

South Central UniServ Unit
Frank Stroh

Southwest UniServ Unit
Toni Graham

UniServ Unit Ten
Patti Snyder

Higher Education Committee

Staff Liaisons
Raymond Feuss
Suzy Card

CHAIR
Christopher Legel, Eastern Iowa CCHEA

Area IV CC EA
Maribeth Schneider

Des Moines Area CC HEA
Josh Daines

Iowa Lakes CC
Debra Jones

Western Iowa Tech EA
Helen Lewis

Kirkwood FA
John Dawson

Northeast Iowa CC HEA
Molly Schiel

Retired
Sue Smith

Multicultural Committee

Staff Liaisons
Jean Hessburg
Sara Dressel

Eusebio Jimenez Jr., CHAIR

Des Moines EA
Toni Essex

East Central UniServ Unit
Monique L. Cottman

Great River UniServ Unit
Ann Marie Tessier

Siouxland UniServ Unit
Ta Rae Gardner

Southwest UniServ Unit
Diana P Roberts

South Central UniServ Unit
Kerisa Lynn Baedke

Area Education Agency Committee

Staff Liaison
Jeremy Kunz
Todd Louwagie

Jancie Judisch, CHAIR

Polk Suburban UniServ Unit
Dirk Swanson

Siouxland UniServ Unit
Honore Pittenger

Southwest UniServ Unit
Jennifer Dillon

UniServ Unit Ten
Cheri Brown