ISEA Committees

ISEA Committees

ISEA State Committees

Building a Better Teaching and Learning Environment Committee

Staff liaisons

Cindy Swanson, Teaching & Learning specialist

Bob Brown, JDC UniServ director

Colleen Heinz, Teaching & Learning specailist

ISEA member representatives

Rachella Dravis, executive board liaison

Sue Williams, executive board liaison

Janette Schroeder, Cedar Wood UniServ Unit

Amanda Clark, Des Moines Education Association

Leandra Sunseri, East Central UniServ Unit

Donna Phipps, Geode UniServ Unit

Rebecca Menard, Great River UniServ Unit

Susan Padget, Hawkeye UniServ Unit

Tammy Duehr, JDC UniServ Unit

La Dona Jergenson, Lincolnway UniServ Unit

Beth Harmelink, Mid-Iowa UniServ Unit

Keith Fry, Mississippi Bend UniServ Unit

Pam Schmidt, CHAIR, Northeast Iowa Education Unit

Mary Siepker, Northern Pride UniServ Unit

Marcia Carlson, Polk Suburban UniServ Unit

Kristine Snavely, Soiuxland UniServ Unit

Ann Swenson, South Central UniServ Unit

Allison Towne, Southwest UniServ Unit

Vacant, ISEA Student Program

Scott Slechta, UniServ Unit Nine

Kent Mick, UniServ Unit Ten

Beth Ades-Hanson, UniServ Unit Two

Protecting Member Rights Committee

Staff Liaisons

Rick Moore, Mid-Iowa Director

Jon Studer, ISEA Advocacy Specialist

Suzanne Card, SCUU Director

Board Liaisons

Vicky Rossander

Nicole Shaw, Cedar Wood UniServ Unit

Patricia Trump, Des Moines Education Association

Melinda McClintock, East Central UniServ Unit

Thomas McGehearty, Geode UniServ Unit

Megan Kannenberg, Great River UniServ Unit

James Lewis, Hawkeye UniServ Unit

Peter Steffen, JDC UniServ Unit

Barbara Langer, Lincolnway UniServ Unit

Rachel Nelson-Loupee, Mid-Iowa UniServ Unit

Joanna Ayers, Mississippi Bend UniServ Unit

Dennis Pagel, Northeast Iowa Education Unit

Stacey Galles, Northern Pride UniServ Unit

Donald Miller, Polk Suburban UniServ Unit

Amy Swenson, Siouxland UniServ Unit

James Nilles, South Central UniServ Unit

Alisa Andrew, Southwest UniServ Unit

Merry Dudley, UniServ Unit Nine

Christine Wells, UniServ Unit Ten

ISEA-PAC Central Committee

Staff Liaisons

Brad Hudson
Melissa Peterson

Iowa State Education Association

Tammy Wawro, President

Mike Beranek, Vice-President

Tom McLaughlin, Treasurer

Joshua Brown, NEA Director

Cedar Wood UniServ Unit

Peter Clancy

Kathleen Ulrich

Des Moines Education Association

John Baker

Deborah Henry

Patricia Gronewold

David O’Connor

East Central UniServ Unit

Nancy Porter

Karen Hartlep

Geode UniServ Unit

Amy Langr

Rachella Dravis

Thomas Buckman

Thomas Myra

Great River UniServ Unit

John Dabeet

Loretta Gamble

Michael Reinholdt

Richard Adams

David Thede

Hawkeye UniServ Unit

Rebecca Mohorne

Robert Hirst

Scott Harvey

Janice Judisch

JDC UniServ Unit

Allison Drahozal

Kevin Kapos

Lincolnway UniServ Unit

Gary Keller

Marleta Smith

Mid-Iowa UniServ Unit

Alan Junck

David Engel

Beth Harmelink

Mississippi Bend UniServ Unit

Sean Marmion

Tamara Place

David Tometich

Michele Willet

Northeast Iowa Education Unit

Jim Young

Barb Havlik

Roberta Hass

Joyce Amber

Northern Pride UniServ Unit

Joan Holles

Mark Zeka

Judith Zeka

Polk Suburban UniServ Unit

Donald Miller

Linda Reid

Angi Wilson

Retired Members

Linda Puls

Siouxland UniServ Unit

Tim Foix

Amy Degroot-Hammer

Marguerite Stephens

Sandra Cannon

South Central UniServ Unit

Dennis Linn

Karen Randall

Barbara Persoon

Ann Swenson

Southwest UniServ Unit

Christopher Campbell

JoEtt Cogdill

Barbara Cunningham

Maria Jacobus

ISEA Student Program

Vacant

UniServ Unit Nine

Melinda Jones

Richard Wortmann

Lynne Osing

UniServ Unit Ten

Bill Maas

Linda Harms

Kathy Paul

Christine Wells

UniServ Unit Two

Karen Koenig

Scott Kehrberg

PAC Alternates

Cedar Wood UniServ Unit

Vacant

Des Moines EA

Richard Bright

Joshua Brown

Blake Hammond

Blake Iverson

Vacant

East Central UniServ Unit

Vacant

Geode UniServ Unit

Vacant

Great River UniServ Unit

Loralee Cole

Hawkeye UniServ Unit

James Lewis

JDC UniServ Unit

Vacant

Lincolnway UniServ Unit

Vacant

Mid-Iowa Uniserv Unit

Kevin Ericson

Mississippi Bend UniServ Unit

Debra Eickert

Julie Wolbers

Northeast Iowa Education Unit

Elizabeth Kressig

Janelle Meyer Smith

Northern Pride UniServ Unit

Vacant

Polk Suburban UniServ Unit

Sara Earp

Yvonne Hogan

Richard Wilson

Siouxland UniServ Unit

Bernadette Scolaro

South Central UniServ Unit

Jim Niles

Alisa Andrews

Student ISEA Program

Vacant

UniServ Unit Nine

Kevin McGinty

UniServ Unit Ten

Carlene Heschke

Kimberly Johnson

Jerry Vanderhorst

Tracy Vandershorst

UniServ Unit Two

Vacant

 

ISEA Standing Committees

Resolutions and New Business

Staff Liaison
Michael Wiser

Brenda Zahner

NEA Resolutions Committee
Kimberly Muta, CHAIR
Sara Earleywine

East Central UniServ Unit
Nathan Kelley

Great River UniServ Unit
Barbara Jacobsen

Hawkeye UniServ Unit
Susan Padget

Mississippi Bend UniServ Unit
Julie Wolbers

Siouxland UniServ Unit
Rhonda Briggs

UniServ Unit Ten
Linda Linn

Education Support Professionals Committee

Staff Liaison
Wayne Bauman

Executive Board Representative
Robin Frey

Cedar Wood UniServ Unit
Kandy Bekeris

Des Moines Education Association
Pamela Bemis

Geode UniServ Unit
Nancy Smith

Hawkeye UniServ Unit
Tonia Kruse

Lincolnway UniServ Unit
Susan Casey

Northeast Iowa Education Unit
Janelle Meyer Smith

Polk Suburban UniServ Unit
Kimberly Spitzig
Michelle Dillon

Siouxland UniServ Unit
Marguerite Stephens

South Central UniServ Unit
Robin Frey

Southwest UniServ Unit
Kari Gruber

UniServ Unit Ten
Patti Snyder

Higher Education Committee

Staff Liaison
Melissa Peterson
Ellen Stone

Area IV CC EA
Maribeth Lane

Des Moines Area CC HEA
Lisa Payne Ossian

Eastern Iowa CC HEA
Christopher Legel

Hawkeye Professional EA
Scott Harvey

Iowa Central CC EA
Elizabeth Collins

Iowa Lakes CC
Debra Jones

Iowa Valley CC EA
Vacant

Iowa Western CCHEA
Sue Smith

Kirkwood FA
John Dawson

North Iowa Area CC-IHEA
Vacant

Northeast Iowa CC HEA
Vacant

Southeastern CCHEA
Myra Bruegger

Southwestern CC EA
Stephen Jefferies

Western Iowa Tech EA
Helen Lewis

Multicultural Committee

Staff Liaison
Jean Hessburg

Executive Board Member
Eusebio Jimenez Jr.

Cedar Wood UniServ Unit
Davena Lynn Johnson

East Central UniServ Unit
Monique L. Cottman

Great River UniServ Unit
Tonya D Martinez
Carmen Michelle Woods

Hawkeye UniServ Unit
John Barker
Jean Cameron-Agbese

Mississippi Bend UniServ Unit
Rachel Medina

Northeast Iowa Education Unit
Viridiana Barnard

Retired Members
Kathy Williams

Siouxland UniServ Unit
Derek Albert

Southwest UniServ Unit
Diana P Roberts

UniServ Unit Ten
Molly Wilson
Lois Fraser

Retired Members Committee

Staff Liaisons
Cindy Fitzgerald
Peri Van Tassel

ISEA Executive Board Representative
Anne Travis, CHAIR

Cedar Wood UniServ Unit
Allyson Story

Des Moines Education Association
Jim Patch

East Central UniServ Unit
Karen Hartlep

Geode Education Association
Fred Stark

Great River UniServ Unit
Linda Puls

Hawkeye UniServ Unit
Joel Bishop

JDC UniServ Unit
Carol Hammill

Lincolnway UniServ Unit
LaDona Jergenson

Mid-Iowa UniServ Unit
John Hawkins

Mississippi Bend UniServ Unit
Randall Naber

Multicultural
Kathy Williams

NEIEU
Joyce Amber

Northern Pride UniServ Unit
Geneva Grooters

Polk Suburban UniServ Unit
Yvonne Hogan

Siouxland UniServ Unit
Julie DeGroot

South Central UniServ Unit
Oscar Ortiz

Southwest UniServ Unit
Sue Smith

State Unit Nine
Elaine Von Bon

UniServ Unit Ten
Bill Maas

UniServ Unit Two
Mary Gagnon

Area Education Agency Committee

Staff Liaison
Brad Hudson
Todd Louwagie

Executive Board
Linda Linn

East Central UniServ Unit
Julie King

Geode UniServ Unit
Jennifer Hammel

Great River UniServ Unit
Arden Miller

Hawkeye UniServ Unit
Janice Judisch

Polk Suburban UniServ Unit
Dirk Swanson

Siouxland UniServ Unit
Judy Turner

Southwest UniServ Unit
Connie Richardson

UniServ Unit Ten
Jodi Ward